Sekizler İçin Uygun Meslekler ve Ortamlar

0

Uygun Ortam ve Meslekler; Olabildiğince özgürce hareket edebilecekleri, bağımsız olabilecekleri iş ve meslek alanlarını tercih ederler. Emir altında çalışmakta zorlanırlar. Liderlik yapmaya yetenekli olup bu yeteneğini ortaya koyabileceği alanlarda başarılı olur. Karar ve inisiyatifin ellerinde olduğu risk almayı gerektiren mesleklerde daha verimli olabilirler. Otorite ve hiyerarşinin en az olduğu, kendini geliştirme ve yükselme imkanlarının açık bulunduğu alanlar daha çekicidir. Fiziksel ve psikolojik dayanıklılığın gerekli olduğu, rekabet ve mücadele içeren alanlarda daha verimli olabilir. Uygulamaya dönük ve hızlı sonuç alınan alanlarda daha başarılı olabilir.

Özetle;

-Süreci ve çevresindekileri organize etmesine olanak sağlayan işler,

-Somut ve etkisini kısa sürede görebileceği işler,

-Gerçekçi elle tutulabilen, somut sonuçları ve pratik uygulaması olabilen işler,

-Üretken olabildiği, önünün açık olduğu, gerekli değişimleri yapabilmesine olanak tanınan işler,

– Bağımsız olabileceği, kontrol, baskı ve sınırlamaların en az olduğu ortam ve işler,

-İlişkilerin açık, net, dürüst olduğu ortamlar.

Uygun mesleklerden bazıları;

Finans, İnşaat/taahhüt, Ulaşım, Yönetici/idareci, Politikacı, Risk yönetimi, İş geliştirme uzmanı, Emniyet birimleri, Askerlik(subay), Pazarlama müdürü, Üretim müdürü, CEO/vali/emniyet amiri, Sağlık hizmet yöneticiliği, Fabrika denetçiliği, Satın alma, Serbest ticaret.

Zorlayıcı Meslekler; Ofis elemanı, Perakende satış elemanı, Stok kontrol, Komi, Sigortacı, Hizmet sektörü, Halkla ilişkiler, Psikolog, Psikoterapist, Öğretmenlik.

Share.

About Author

Leave A Reply